Sunday, July 15, 2012

איך להוציא וויזת אמן בגרמניה


מסמך זה עוסק בתהליך הוצאת וויזת אמן בגרמניה, בפרט – ברלין.
אני חולק אתכם את התהליך שנדרש ממני לעבור כדי להוציא את הוויזה. התהליך הוא כללי ושווה לכולם, אך כל אדם שעובר אותו יתקבל במשרד הזרים בצורה שונה (ביקור בגרמניה, ויזות קודמות, רישום באיחוד ולכן יתכנו דרישות שונות והתירים שונים לכל אדם.
וויזת האמן ניתנה לי לאחר מעל לשנתיים של שהיה חוקית בברלין ע"ב וויזת עבודה. גם רמת הגרמנית שלי טובה ואני מסוגל לפתור (כמעט) כל בעיה בצורה עצמאית ללא תרגום. שתי נקודות אלו הן אבני דרך שללא ספק הקלו על התהליך.

ולעניין:
חלק I – הסבר כללי
חלק II – טופסולוגיה
חלק III – פירוט התהליך

I-
 • וויזת אמן בגרמניה שווה לויזת עצמאי כמעט לחלוטין. ההבדל הוא שאמן רשאי לעסוק אך ורק באמנות ולהתפרנס ממנה בלבד. למרות, שנאמר לי במפורש שבמידה וארצה לעסוק במשהו אחר אני חייב להרשם במשרד הזרים לפני (ז"א האופציה קיימת) לכן אני מאמין שהדרך מוויזת אמן לוויזת עבודה יותר קצרה אבל זו רק אמונה... אני לא באמת יודע!
 • ממולץ לקבוע פגישה מראש דרך אתר האינטרנט שבאנגלית (בד"כ המועד הכי קרוב שניתן לקבל הוא חודש-חודשיים קדימה) אך ניתן להגיע גם ללא פגישה (במקרה זה כדאי להגיע מוקדם ככל האפשר – סביבת שעה לפני פתיחת המשרד) לקבל מספר ולהמתין כמה שעות.
 • ככל שמועמד יהיה יותר מסודר ועם הטפסים הנכונים, כך התהליך יהיה יותר חלק וקל - למועמד.

II.א-
            הטפסים וההוכחות הדרושים:
 1. דרכון בתוקף
 2. טופס בקשת וויזה לעצמאי
 3. תמונה ביומטרית
 4. הוכחה לביטוח בריאות
 5. קורות חיים
 6. הוכחה\אישור לכשירותך ו\או יכולותך באמנות
 7. לפחות 2 הצעות עבודה עתידיות
 8. תדפיס חשבון בנק + מכתב נכונות לעזרה

II.ב-
 1. דרכון בתוקף – חשוב לדעת את תאריכי הכניסה והיציאה ל\מ-גרמניה בכלל. במידה וקיבלת פעם וויזה כלשהי לגרמניה בפרט ו\או לאיחוד בכלל, כדאי להביא ולהציג אותה במידה והיא לא בדרכון הנוכחי.
 2. טופס בקשה לוויזת אמן\עצמאי (גרמנית, אנגלית, צרפתית, איטלקית) ניתן להוריד כאן.
 3. תמונה שעונה לכל הקריטריונים של תמונה ביומטרית
 4. בשביל ביטוח בריאות בגרמניה, לא צריך הרבה, בעקרון כסף זה הדבר העיקרי, כי זה יקר. אני לא בקיא בהתחלת תהליך שכזה בגלל שאת צעדי הראשונים בברלין עשיתי בתור שכיר ומתוקף כך הייתי מבוטח על ידי המעסיק.
  על כל פנים, ברגע שיש ביטוח, צריך לבקש מקופת החולים בה הינך מבוטח אישור על כך שהנך מבוטח.
 5. קורות חיים מפורטים ומלאים, לא רק בנושא האמנות. אותי למשל שאלה הפקידה למה שלא אלך לעבוד במקצוע מסויים שרשום לי בקורות החיים (היא ציינה שקיים מחסור גדול והם ישמח אם אני אעשה זאת) ייתכן ויכלתי להוציא וויזת עבודה רגילה עם מקצוע זה? אולי...
 6. כמה שיותר הוכחות להיותך אמן, וליכולתך להתפרנס מהאמנות. למשל: הזמנה לרסיטל בכיכובך, הזמנה לתצוגת אפנה שעיצבת, חוזה עבודה מול חברה שהפקת בשבילה מוסיקה, הזמנה לאירוע שנתת בו שירות, וכו...
 7. בערך כמו 6, רק בעתיד... כל דבר שתוכל לסגור מול מזמיני עבודה\אמנות כזו או אחרת, ושמך יהיה תחתיה יעזור. גם דברים שאינם רק בגרמניה.
 8. תדפיס מהבנק מהשבוע שלפני הפגישה, שמראה שחשבונך מלא בג'ובות... יעני יש לך כסף ואתה לא נטל על החברה הגרמנית. כמו כן, מכתב מכל אדם מבוסס כלכלית, שאומר שהוא מוכן לעזור לך במידה ואתה נקלע לקשיים כלכליים. אמא, אבא, סבא, סבתא, חבר, חברה הכל תופס. הסכום שהם מחפשים לראות הוא סביבות 600 יורו בחודש.  כמובן, באנגלית או יותר טוב – גרמנית.

III-
 1. הכל מתחיל בהכנת המסמכים הדרושים.
 2. כאשר הכל נמצא בידך, זה הזמן למשרד הזרים (ausländerbehörde) הנמצא בכתובת:
  Friedrich-Krause-Ufer 24, 13353 Berlin
  בין תחנות
  Wedding ו Westhafen כ 5 דקות הליכה.
  פגישה ניתן לקבוע
  בעמוד של משרד הזרים
  שעות פתיחה:
                      ב,ג – 07:00-14:00
                      ד – סגור
                      ה – 10:00-18:00
                      ו,ש,א – סגור
 3. בנין C הוא הבניין הרלוונטי לאזרחי ישראל. קומה 2.
 4. במידה ולא קבעת פגישה, יש לחכות בתור כדי לקבל מספר. בתור עומדים על פי אות ראשונה של שם המשפחה, וברגע שנכנסים אל החדרון, יש להציג לבחורה את כל המסמכים, הדרכון, התמונה הביומטרית וכו'. היא מוודאה שהכל נמצא, וכשורה, לוקחת אליה הכל, ונותנת בתמורה מספר. כשיופיע על המסכים – רגע האמת...
 5. כשיגיע הזמן, נכנסים אל החדר הנכון, הפקידה שואלת כמה שאלות, בעיקר טכניות. לאחר מכן תשלח חזרה לחכות בחוץ וזה רגע ההכרעה, כשתקרא שוב, היא תגיד לך אם קיבלת את הוויזה או לא.

לפי מה שקראתי, הסיכוי לא לקבל את הוויזה שואף לאפס (כמובן בהנחה שאכן אתה אמן ומתכוון לעסוק ולהתפרנס מאמנות) אבל במידה ולא קיבלת וויזה, אתה מקבל סטטוס ביניים, שבעצם אומר שהם צריכים "לחשוב" עוד קצת אם לתת לך וויזה. בזמן זה, הבנתי שניתן וכדאי לשוב למשרד הזרים עם עוד הוכחות ורצון לקבל את הוויזה.


 • את כל הפוסט, טופס הבקשה, דוגמא למכתב נכונות לעזור וקריטריונים לתמונה ביומטרית ניתן להוריד כקבצי PDF פה
אשמח לעזור או לענות על עוד שאלות בנושא.
אביב

1 comment:

 1. כל הכבוד על העבודה. דבר אחד שמטריד הרבה אנשים ששואלים גם אותי (לי אין מושג כי לא עברתי בכלל תהליך של ויזת אמן אלא הגעתי לפה בדרך אחרת) הוא איזה מין מקצועות נחשבים ל"אמנות". ברור ש"אמן פלסטי" או מוזיקאי נחשב לאמן, אבל גם קולנוען, מעצב/ת, סופר/ת ועוד - אני לא יודעת מה הרשימה המלאה, אולי מישהו יודע

  ReplyDelete